Centrum pro výzkum ve veřejném prostoru při GAVU Cheb


Bejvl Jaroslav

13.4.1941 -

Popis

Sochař - medailér, designér osvětlovacích těles. Žije v České Kamenici, působil v Kamenickém Šenově (společnost Precio sa).

Narodil se 13. dubna 1941 v Janovicích nad Úhlavou v rodině truhláře a uměleckého řezbáře, do školy chodil v Chudenicích. V letech 1956 - 1960 studoval obor tvarování uměleckých předmětů na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze na Žižkově (profesoři Fixl, Markup, Havlas). U profesora Ladislava Havlase, žáka Josefa Drahoňovského, se soukromě naučil pracovat v technice nízkého reliéfu. Při základní vojenské službě v severních Čechách se zde seznámil se svou paní a zakotvil zde natrvalo. Roku 1962 se stal návrhářem svítidel v dnešní společnosti Preciosa v Kamenickém Šenově. V roce 1969 počíná jeho zářná kariéra návrháře svítidel pro prestižní klientelu po celém světě, v níž pokračuje jeho syn Jaroslav Bejvl ml., s nímž realizovali několik společných projektů. Vytvořil mj. svítidla pro operu a hotel v Teheránu, mešitu v Mashadu, Královský palác v Saudské Arábii, hotel Pyramides v Tunisu, společenské prostory hotelu Ritz Carlton ve Filadelfii (2000), China World Hotel v Pekingu (2003), hotel Ritz Carlton v Hong Kongu (2003) či Swisshotel v Moskvě (2005; obě poslední realizace s J. B. ml.). V Čechách se s jeho svítidly setkáme v Stavovském divadle v Praze nebo v obřadní síň v Kunčicích pod Ondřejníkem.
Co se jeho medailérské a mincovní tvorby týče, zprvu se jí věnoval pouze jako koníčku, terve pozděi se stala druhou zásadní linií jeho tvorby. Jeho medailérská tvorby se vyznačuje realistickým pojetím a mimořádným citem pro detail. Od konce sedmdesátých let se účastnil soutěží vypisovaných Národní bankou na návrhy pamětních mincí, v roce 1985 získal zakázku na realizaci stříbrné pamětní mince v hodnotě 500 Kčs ke 100. výročí narození Josefa Lady. Z dalších pamětních mincí jsou to např. mince k miléniu břevnovského kláštera (1992), ke 100. výročí narození Ondřeje Sekory (1999). Navrhl též dvacetihaléřovou minci, uvedenou do oběhu v roce 1993. Od roku 1978 se zabývá i navrhováním medailí a plaket.

Skupinové výstavy

1996 Česká medaile 1987 - 1996, Pražský hrad, Starý královský palác, Světnice starých zemských desek, Praha

Pamětní deska Tomáše Garrigue Masaryka v Klatovech
Pamětní deska Tomáše Garrigue Masaryka v Klatovech

Deska byla odhalena 14. září 2007 v den 70. výročí smrti TGM. Její vznik inicoval Klub ...