Centrum pro výzkum ve veřejném prostoru při GAVU Cheb


Hlaváčová (Choděrová) Jana

4.10.1925 - 17.4.1977

Popis

Keramička a šperkařka klasického sochařského školení. Žila a tvořila v Praze.

Jana Hlaváčová, za svobodna Choděrová, se narodila 4. října 1925 v Lukově. Studovala výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě University Karlovy v Praze u prof. Karla Lidického (1945 - 1950), na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Jana Laudy a Karla Pokorného (1950 - 1955). Celý život se těsně přátelila se svou spolužačkou od Lidického a později i Laudy Danou Vinopalovou, jejich ateliéry v Nuslích těsně sousedily. V 60. a 70. letech se jí podařilo prorazit v kontextu české keramiky a dokonce se částečně prosadit i v tehdejším západním Německu. Zemřela 17. dubna 1977 v Praze.

„Princip její tvorby a určení jejího místa v současné české keramice úzce souvisejí se zdůrazňovanou hodnotou samotného materiálu. Jana Hlaváčová se vrací k méně plastické, šamotové keramické pracovní hmotě, k jejímu hrubému povrchu, tekutosti a i povrchové struktuře barevných nánosů, vyznačujících se hmotností a zabarvením v barvách země, v žluté, červené, hnědé a černé. O několik let později až k velmi tvrdému, čistě bílému a hutnému porcelánu. (...) Přestože si její nádoby nepodržují původní užitnou funkci, přestože jejich účelem není pouze sloužit, jsou hněteny tak jako keramika dávných zemědělských kultur - v ruce, bez kruhu, sestavováním s tenkých proužků hliněného těsta." (Milouš Růžička ) Autorka vytvořila jen několik málo realizací pro veřejný prostor: vedle raného reliéfu provedeného v pískovci pro nádraží v Klatovech, která odráží její klasické figurativní školení v padesátých letech, to byly až dvě keramické práce v závěru života. Dále v roce 1972 navrhla ceny pro soutěž zpěváků Děčínská kotva.

Samostatné výstavy

1963 Galerie na Karlově náměstí. Praha
1967 Galerie D. Praha
1967 Galerii Hammer. západní Berlín
1968 Renitenztheater. Stuttgartu
1981 Keramika. Středočeská galerie v Praze

Skupinové výstavy

1974 Mezinárodní veletrh uměleckých řemesel v Mnichově
1975 Výtvarní umělci k 30. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou. Praha
1984 Karel Pokorný a jeho škola. Letohrádek královny Anny, Praha

Textilní průmysl
Textilní průmysl

Zakázku na průčelní reliéfy získala spolu se spolužačkou z Lidického sochařského ateliéru na pražské akademii Danielou ...