Centrum pro výzkum ve veřejném prostoru při GAVU Cheb


Hošek František

02.04.1871 - .5-.1895

Popis

Sochař, působil v Praze.
František Hošek se narodil 2. dubna 1871 v Bechyni, kde měl jeho otec pekařství. Byl jedním z prvních žáků zdejší odborné keramické školy (absolvoval v roce 1886). Poté studoval na pražské Umělecko-průmyslové škole v ateliéru profesora J.V. Myslbeka, který ho údajně považoval za svého nejnadanějšího žáka. Jeho život však byl předčasně ukončen 9. května 1895 ve věku 24 let, kdy v pražské Všeobecné nemocnici podlehl střevnímu tyfu.
Jeho dílem je alegorie Průmyslu pro budovu Městské spořitelny v Praze, kde také realizoval výplně oken. Vytvořil modely pro drobnější sochy, které pak reprodukovala továrna Keras (např. těžítko „Ukaž zoubek" v terakotě a bílé fajanci, podnos „Amoret", reliéfy Mánesa, Tyrše, Fügnera, Žižky, Smetany, medailon „Madona s Ježíškem" v terakotě, „Uzdravení slepého"). Z jeho posledních prací je skica k pomníku Jana Sladkého Koziny na vrchu Hrádku u Domažlic, který ovšem už musel realizovat sochař Čeněk Vosmík. Ve sbírkách bechyňského muzea se nachází lyrická kompozice „Loučení", kterou vytvořil jako klauzurní práci.

Pomník Jana Sladkého Koziny na Hrádku
Pomník Jana Sladkého Koziny na Hrádku

v roce 1947 akademický sochař Václav Amort odstranil následky vandalství německé mládeže z roku 1943 a ...

Pomník Jana Sladkého Koziny na Hrádku u Domažlic
Pomník Jana Sladkého Koziny na Hrádku u Domažlic

Myšlenka na postavení pomníku k dvoustému výročí Kozinovy smrti se poprvé objevila již při instalaci pamětní desky ...

Pomník Theodora Körnera v Březové
Pomník Theodora Körnera v Březové

Busta německého básníka Karla Theodora Körnera (1791-1813) z roku 1888 od drážďanského sochaře Hermanna Hultzsche, profesora ...