Centrum pro výzkum ve veřejném prostoru při GAVU Cheb


Kamzík

Kiss August

Kotek Jan

Časové údaje
1851

Materál
původně zinek, od 1986 bronzová replika

Umístění
Karlovy Vary, výšina zvaná Jelení skok

Souřadnice
12.880789, 50.223249

Popis

V roce 1850 se městská rada rozhodla, že připomene pověst o založení Karlových varů Karlem IV. při pronásledování jelena a . ptento památný skok uctí. Nejdřív měli velké oči, chtěli nechat udělat bronzového jelena v nadživotní velikosti. Pak ale spočítali, kolik by to stálo, a začali redukovat, až skončili u pamětní desky," říká historik Stanislav Burachovič. To bylo něco pro barona Lützowa. V Berlíně nechal u slavného sochaře Augusta Kisse vyrobit sošku kamzíka, kterého dopravil do Varů. V roce 1851 jej nechal tajně v noci připevnit na skálu. „Druhý den si toho lidé všimli a všichni se divili, proč v lese na skále stojí nějaká koza. Baron Lützow se k akci přiznal. Radní byli rozčilení a předvolali si Lützowa, aby ho pokárali, spíše mu vynadali. Ale on jim řekl zhruba - Vážení pánové, já jsem byl celý život lovcem a myslivcem a znám mentalitu vysoké zvěře. A já tvrdím, z této strmé skály do propasti rozhodně žádný jelen neskočil. Pokud tady v minulosti něco skákalo, musel to být kamzík," pokračuje Burachovič. Původní kamzík byl dutý a odlitý ze zinku. Od 10. dubna 1986 stojí na Jelením skoku jeho naprosto přesná replika, odlitá z bronzu. Jejím autorem je karlovarský sochař Jan Kotek. „V roce 1984 k nám přišel do muzea člověk a říká - Někdo shodil kamzíka, pojďte si posbírat střepiny. Mysleli jsme, že si dělá legraci, ale šli jsme tam. Okolo skály se válelo asi sto padesát střepů. Co jsme našli, jsme posbírali do pytle, ale hlava chyběla. To byla záhada. Město pak pověřilo Jana Kotka, ten si pytel se střepy odnesl, skládal je dohromady a nakonec udělal sádrový model, velice věrný. Někdy za dva měsíce na nás zazvonil nějaký Němec, že šli procházkou k Linhartu a našli kamzičí hlavu. Mudrovalo se, že kamzíka shodili vandalové. Tehdy ale byla obrovská vichřice a podle mne ho spíš shodil vichr," vzpomíná historik. Jak říká, ocenil tehdy, že město v dobách hlubokého socialismu neváhalo a do nového kamzíka okamžitě investovalo. To jen svědčí o jeho výjimečnosti jakožto symbolu světových lázní.

Kdo byl baron Lützow

Nějaké informace o něm jsou v knize Dějiny královského města Karlsbad z roku 1883, kterou napsal chebský Vincenz Prökl.
Ze zmíněné knihy se o baronovi dozvíme, že se narodil v Mecklenburgu 13. prosince 1795. Podle vlastních plánů postavil ve Varech dům Panorama a vilu Lützow s nádherným parkem a velkolepými zahradami.
Jeho pohřbu se 19. srpna 1872 v Karlových Varech zúčastnilo mnoho lidí. Baron von Lützow má náhrobek mezi židovským a katolickým hřbitovem v Drahovicích.

Literatura

www.karlovyvary.cz

Autor hesla
?

Jelen
Jelen
Pieta
Pieta
Pomník Tomáše Garrigue Masaryka v Karlových Varech
Pomník Tomáše Garrigue Masaryka v Karlových Varech
Mládí
Mládí
Hlava lvice požírající hada
Hlava lvice požírající hada
Den a noc
Den a noc