Centrum pro výzkum ve veřejném prostoru při GAVU Cheb


Pomník Jurije A. Gagarina v Karlových Varech

Kuchař Antonín

Kuchařová Erna Gizela

Časové údaje
1975

Materál
bronz

Umístění
Původně před Vřídelní kolonádou, dnes karlovarské letiště.

Souřadnice
12.913147, 50.201243

Popis

Aurory sochy jsou místní sochaři manželé Kuchařovi. Pro její vytvoření měli velmi málo podkladů, jen Gagarinovy fotografie. Jeli se podívat na výstavu sovětské kosmonautiky v Parku Julia Fučíka v Praze, aby si podrobně prohlédli kosmickou výbavu a oděv, včetně skafandru. Idea definitivní sochy postupně zrála, vytvořili celkem šest skic, práce trvala celkem tři roky. Sochu v nadživotní velikosti realizovali ve svém ateliéru v budově bývalého židovského špitálu v Libušině ulici. Během tvorby museli dokonce probourat díru do stropu, aby se plastika do ateliéru vešla. Město Karlovy Vary tehdy zaplatilo za vytvoření pomníku celkem 443 641 Kčs.

Socha měla původně stát podle projektu architekta Petra na vysokém soklu před internáty v Drahovicích a měla být vnímána proti nebi. Proto je Gagarin zpodoben jako relativně vysoký muž, byť si autoři uvědomovali, že ve skutečnosti tomu bylo spíše naopak - ale šlo jim také o určitý nadčasový symbol. Zachycovala jej při uvítání po návratu z kosmu. Původní umístění bylo z rozhodnutí tehdejšího předsedy ONV Petra Havlíčka změněno a socha byla umístěna k budově Vřídla, kam se svou velikostí příliš nehodila. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 11. května 1975 v rámci oslav 30. výročí osvobození vlasti Sovětskou armádou současně s otevřením nově vybudované moderní kolonády, která tehdy dostala název Vřídelní kolonáda Jurije Gagarina (architekt Jaroslav Otruba). Karlovarská socha byla jediným Gagarinovým pomníkem na území tehdejšího Československa.

Jurij Gagarin navštívil v roce 1966 karlovarský filmový festival a přenocoval v Grandhotelu Moskva (dnes Grandhotel Pupp). Zároveň jsou Karlovy Vary tradičně navštěvovány Rusy, takže umístění Gagrinovy sochy v polovině sedmdesátých let mělo jistý smysl. Ale umístění u Vřídelní kolonády bylo nanejvýš nešťastné. Po roce 1989 se začali množit stížnosti obyvatel města na umístění pomníku, který se do lázeňského centra nehodí. Podstavec pod sochou byl navíc v havarijním stavu a hrozil zřícením těžké plastiky, takže v listopadu 1992 byla socha odstraněna. To však vyvolalo spor mezi Karlovarskou radnicí a ruským velvyslanectvím. Na radnici tehdy přijel první tajemník ambasády s požadavkem návratu sochy, což radnice odmítla a naopak rozhodla o přemístění na karlovarské letiště, kde je dodnes. Ovšem než se tak stalo, byla socha deponována na skládce v Drahovicích, což vyvolalo další protesty ruské strany.

Dne 30. listopadu 1992 byl nakonec pomník osazen na prostranství před letištní halou (autorem myšlenky na nové umístění sochy byl karlovarský znalec historie a sběratel Jiří Böhm). Proti novému umístění neměl námitek ani autor plastiky Antonín Kuchař. Z důvodu modernizace zázemí mezinárodního letiště byla plastika v letech 2007-2009 několikrát přemístěna a nakonec instalována na novém podstavci na okraji parkoviště v sousedství nové moderní odbavovací haly.

Literatura

Pavel, Baroch: Gagarinova socha v Karlových Varech, 13. 4. 2006

Památky a příroda Karlovarska

Autor hesla
?

Nový život
Nový život
Rusalka (Sadový pramen)
Rusalka (Sadový pramen)
Pomník TGM ve Svatavě
Pomník TGM ve Svatavě
Plastická výzdoba proscénia divadla v Sokolově
Plastická výzdoba proscénia divadla v Sokolově
Rudoarmějec
Rudoarmějec
Dekorativní sochařská výzdoba hlavního sálu bývalého divadla v Sokolově
Dekorativní sochařská výzdoba hlavního sálu bývalého divadla v Sokolově
Bez názvu (Radiál)
Bez názvu (Radiál)
Radost
Radost
Vesmír
Vesmír
Hygieia
Hygieia
Rudoarmějec
Rudoarmějec
Nový život
Nový život
Pomník TGM ve Svatavě
Pomník TGM ve Svatavě