Pamětní deska houslového virtuóza Karla Procházky v Domažlicících
Časové údaje
1957
Materál
bronz
Umístění
Domažlice, Vodní 30
Souřadnice
12.930541, 49.439545
Popis
V závěru 50. let, více než dvacet let po desce T. G. Masaryka, vytvořil Alois Langenberger svou poslední práci pro Domažlice - pamětní desku houslisty Karla Procházky. Langenberger tehdy žil v pražském osamění a v nuzných podmínkách, které mu znemožňovaly tvůrčí práci, udržoval však kontakty s domažlickým prostředím. Tato zakázka pro něj jistě byla vítaným úkolem, nejspíš jediným po druhé světové válce. I v tomto pozdním díle zůstal věrný hladké pevné modelaci, abstrahující vše nepodstatné a rušivé, aniž by zobrazení ztrácelo na živosti a portrétní věrohodnosti.
Pamětní desku nechalo na své náklady zhotovit město Domažlice, které k výročí deseti let od jeho smrti uspořádalo dvoudenní slavnosti Hudební Domažlice. V jejich rámci byla 15. června slavnostně odhalena významným cellistou Janem P. Sádlem.
Zdejší rodák Karel Procházka (1878-1947) působil po roce 1900 v Polsku, kde spolu s dalšími žáky Otakara Ševčíka v roce 1901 založili kvarteto. Jako České kvarteto Varšavské filharmonie, jejímiž členy se pak stali, vystoupili 4. října 1902 i v Domažlicích. Později se osamostatnili a do názvu si dali hned dvě jména - svého učitele Otakara Ševčíka a primária Bohuslava Lhotského.
Literatura
§Fišer 2015§§, s. 60