Centrum pro výzkum ve veřejném prostoru při GAVU Cheb


Pamětní deska Karla Slavoje Amerlinga v Klatovech

Nováček Prokop

Časové údaje
1899

Materál
bronz, původně na žulové desce

Umístění
Klatovy, nám. Míru 64, původně na fasádě, nově v průjezdu domu.

Souřadnice
13.293448, 49.394678

Popis

Podnět k pamětní desce na Amerlingově rodném domě - teprve druhé v Klatovech po jednoduché pamětní desce pouze s nápisem na rodném domě Václava Matěje Krameria - byl dán již několik let před její realizací v okruhu klatovských učitelů. Idea však musela čekat se příhodnou dobu, která nastala, když se v roce 1898 měl v Klatovech konat sjezd českých učitelů. Přestože z této akce nakonec sešlo, myšlenka už byla v natolik pokročilém stádiu, že se realizace a financování chopila sama městská správa. Autorem desky byl tehdy čerstvý absolvent uměleko-průmyslové školy v Praze Prokop Nováček, odlití se ujala Schiffauerova strojírna (později Škoda Klatovy). Pamětní deska byla odhalena 2. července 1899. Hlavní projev podrobně připomínající Amerlingův život a jeho zásluhy měl pražský spisovatel Václav Štech.
Po roce 1989 koupila dům od restituentky paní Líbalové Kreditní banka, která jej v letech 1994 - 96 opravovala na banku. Deska byla uložena v muzeu, na její místo přišlo logo KB. Znovu byla instalována po intervenci klatovských občanů Jaroslava Jindřicha a Ivana Rubáše roku 2003 nebo 2004, ovšem na jiném místě v průchodu a bez žulové desky.
Pedagog, filosof a lékař MUDr. Karel Amerling (1807 -1884, později si dle dobového zvyku přidal další slovanské jméno Slavoj) se narodil v Klatovech v rodině hostinského Jana Amerlinga. Po studiu na gymnáziu v Klatovech a na universitě v Praze začal provozovat soukromou lékařskou praxi, ale čím dál více se zabýval svým celoživotním zájmem - vzděláváním českých učitelů. 1842 založil v Praze vzorovou školu, nazvanou Budeč, projekt však záhy skončil kvůli finanční náročnosti v konkursu. Publikoval řadu spíše populárních knih o přírodních vědách. 1848 byl jmenován ředitelem školy, pořádající jednoroční učitelské kursy, později přeměněné v první český učitelský ústav. 1871 se ujal vedení Ernestina, nově zřízeného ústavu pro slabomyslné děti v Praze na Hradčanech.

Literatura

Šumavan, r. 1899, č. 27, s. 1 an. (číslo věnované odhalení pamětní desky, s podorbným popisem slavnosti, projevy atd.)

Autor hesla
?

Pamětní deska Eduarda Formánka v Klatovech
Pamětní deska Eduarda Formánka v Klatovech
Pamětní deska Karla Slavoje Amerlinga v Klatovech
Pamětní deska Karla Slavoje Amerlinga v Klatovech
Sochařská výzdoba domu na nám. Republiky v Plzni
Sochařská výzdoba domu na nám. Republiky v Plzni