Poutní místo - MILUJI
Soubor
Sympozium Oživené město, Neratovice
Časové údaje
1997
Materál
božanovský pískovec
Umístění
Neratovice, v cípu mezi ulicemi Mánesova a Dr. E. Beneše
Souřadnice
14.508356, 50.256518
Popis
Již ve své diplomové práci, koncipované jako subtilní pocta Boženě Němcové, pracovala Lenka Klodová s bloky písmen pojatými jako socha. Ve jménu BOŽENA se tehdy střídavě rozsvěcovaly části: BOŽE a ŽENA, dávající dohromady emfatické zvolání, poukazující na lidský rozměr nespoutané ženskosti skrývající se pod konvenčním čítankovým mýtem národní spisovatelky. Socha MILUJI je romantickou metaforou posvátného místa, zasvěceného lásce, založená na formální podobnosti s preshistorickými svatynemi typu Stonehedge (kamenné bloky, situování na jediné vyvýšenině v okolí). Zároveň tak vzniklo komunitní místo setkávání a díky své lapidární čistotě formální i obsahové se socha dokonce stala symbolem Neratovic, což je v novodobé historii ojedinělý případ dosahu uměleckého díla ve veřejném prostoru.
"Poutní místo - kamenný nápis MILUJI na kopečku mezi ulicemi v Neratovicích - je jedním ze tří realizací, které vznikly na základě sympozia Oživené město Neratovice, které pořádal Společenský dům Neratovice, konkrétně jeho ředitel Ivan Fried v dominantní spolupráci s prof. Kurtem Gebauerem v roce 1997. K sympoziu vyšel katalog. Realizace Poutního místa se uskutečnila především díky osobnímu zájmu paní místostarostky Vítkové a díky tlaku autorky za silné podpory ředitele Společenského domu a Kurta Gebauera. Jednání a obhajování projektu na schůzích trvalo od roku 1998. Bylo nutné překomat mnho administrativním překážek. Pro realizaci jsme vybrali kopeček, který zbyl na území nikoho mezi sídlištěm a železniční tratí po stavbě panelových domů. Původ kopečku se promítl do jeho nevyzpytatelného složení, kvůli čemuž bylo nutno dělat geologické sondy a vyprojektovat speciální založení kamenů na souvislé betonové desce. Další potíž kopečku spočívala v tom, že existoval hypotetický projekt, který jej využíval jako nástup k mimoúrovňové lávce nad tratí. Bylo tedy nutné vyhledat zadavatele i autory projektu a vyžádat si od nich souhlas ke stavbě. Další příčinou administrativy byla blízkost trati...
Se stavbou sochy se začalo v létě 2001, kdy byly přivezeny bloky pískovce rovnou z Božanova. Bloky se složily na úpatí kopce. Následných šest týdnů jsme je s pomocníky opracovávali. Cílem bylo především upravit délku, sjednotit povrchy a odstranit stopy po lámání kamene. V listopadu se kameny vztyčovaly pomocí těžké techniky z neratovické Spolany. Jeden jeřáb nakládal kameny pod kopcem na náklaďák a druhý je z korby již stavěl rovnou na betonovou platformu ve tvaru podkovy. Slavnostní odhalení proběhlo 1. prosince 2001. Úvodní řeč měl Kurt Gebauer a vzhledem k rozměru sochy proběhlo místo odhalení díla odhalení autorky. Realizaci Poutního místa pak následovala kultivace celé oblasti do podoby parku, což bereme jako pozitivní účinek díla. Místo je hojně navštěvováno, kromě umělecké hodnoty i proto, že je to široko daleko jediný kopec, ze kterého se dá sáňkovat. Díky péči Společenského domu vznikla tradice květnových Máchovských slavností pod Miluji, které pro ten účel bývá slavnostně nasvíceno." (Z textu autorky)