Centrum pro výzkum ve veřejném prostoru při GAVU Cheb


Pamětní deska Josefa Czernyho s bustou v Chebu

Srb - Schlossbauer Wilhelm

Časové údaje
1935

Materál
bronz

Umístění
Cheb, Kamenná 490/1.

Souřadnice
12.369514, 50.080033

Popis

Pěvecké spolky se v Chebu těšily značné vážnosti, zejména pak nejstarší z nich Der Egerer Männergesangverein 1848 (Chebský mužský spolek 1848). V letech 1897-1898 však spolek prožíval těžká léta. Z nejhlubší krize jej dokázal vyvést až nově zvolený předseda Josef Czerny (1846-1910), muž, který hudbě zasvětil svůj život. Tento polyinstrumentalista, skladatel a pedagog si vydobyl největší respekt zejména sběrem chebských lidových písní, k nimž připojoval i notaci, do té doby sběrateli opomíjenou.
Jako sbormistr zařadil lidové písně do repertoáru spolku a tento krok se setkal s mimořádným úspěchem. Když 8. září 1910 po vleklé srdeční chorobě zemřel, byla to pro chebský hudební svět těžká rána.

V roce 1935 se pěvecký spolek rozhodl u příležitosti 25. výročí jeho smrti osadit na dům, v němž žil, tvořil a také zemřel, bronzovou pamětní desku. Dílo svěřil zkušenému karlovarskému sochaři Wilhelmu Srb-Schloßbauerovi (1890-1972), absolventu Odborné keramické školy v Teplicích, Umělecko-průmyslové školy v Praze, kde se rok vzdělával ve speciálce prof. Stanislava Suchardy, a konečně i Akademie výtvarných umění ve Vídni, kde studoval figurální plastiku u prof. Edmunda von Hellmer.

Srb-Schloßbauer se do povědomí veřejnosti zapsal zejména svou výraznou architektonickou plastikou. Dodnes můžeme obdivovat jeho monumentální reliéf na průčelí Hornického domu v Sokolově architekta Rudolfa Welse z roku 1923 ovlivněný sociálním civilismem, na němž v narativním sledu ztvárnil jeden den v životě horníků. Podobně je tomu také u reliéfů pro pobočku Spořitelny v Karlových Varech (dnes Hypotéční banka), které zachycují pracovní náměty z prostředí obchodu, venkova či chodu kanceláře. Srb-Schloßbauer také byl vyhledávaným portrétistou a jeho práce z tohoto oboru se obecně setkávaly s příznivým ohlasem. I to byl jeden z důvodů, proč se spolek obrátil právě na něj.

Odhalení pomníku se odehrálo 16. června 1935 za účasti četných pěveckých a folklorních spolků, potomků Josefa Czerného i tvůrce pomníku Srb-Schloßbauera. Slavnostní řeč pronesl čestný předseda spolku odborný učitel Simon Müller. Den odhalení pomníku se stal svátkem lidové hudby, která zněla nejen v ulicích města, ale také v pěvecké hale v Poohří či v restauraci Frankental.

Literatura

§Černý-Fišer 2013§§, s. 63-64

Autor hesla
?

Sedící dívka
Sedící dívka
Jeden den v životě horníka
Jeden den v životě horníka