Památník obětem fašismu a válek v Plzni
Nejdl Slavoj
Hynek Gloser
Nejdl Slavoj
Hynek Gloser (architekt)
Časové údaje
1965 - 1967
Materál
travertin, žula (deska)
Umístění
Plzeň, náměstí Míru
Souřadnice
13.370849, 49.730618
Popis
Na konci šedesátých let prožíval Slavoj Nejdl asi nejšťastnější tvůrčí období. Zúčastnil se důležitých výstav (Olomoucká bilance, 1967, Socha a město, 1969), kterými se vřadil mezi širší špičku českého umění. V té době také pobýval v Plzni v rámci dosud blíže nejasné stipendijní akce, spolu s ním tu např. působil i František Pacík, který tu však vytvořil mnohem více prací.Nejdl v Plzni vytvořil reliéfy pro Komorní divadlo a další práce pak v západočeském regionu (Klatovy, Mariánské Lázně). Soutěžní návrh pomníku měl název Lidé a vznikl v roce 1965.
Menší, ovšem jinak téměř totožná varianta sochy v betonu, pocházející z téhož roklu, byla v roce 1969 pod názvem Lidé vystavena na důležité výstavě Socha a město v Liberci a je zde dodnes vystavena. Plzeňský pomník patří k nejzdařilejším pomníkovým realizacím té doby u nás.
V březnu a dubnu 2010 proběhla celková rekonstrukce pomníku, k níž dal podnět Český svaz bojovníků za svobodu. Plán zpracoval autor původního urbanistického řešení Hynek Gloser. Součástí opravy bylo očištění a tmelení sochařské části, přeložení žulového obkladu včetně vyrovnání desky a obnovení písma na přední hraně žulového obkladu. Celý povrch byl ošetřen speciálním přípravkem, který ho chrání před poškozením sprejery. Dále byl základní kamen přemístěn do přední části památníku na jeho osu a doplněn deskami s nápisem. Zároveň byl oznámen záměr doplnění celého díla o tři kamenné pylony na rozšířené ploše z žulových desek. Na pylonech budou nápisy přibližující dalším generacím význam obětí válek. Oprava přišla na 415 tisíc korun.
Literatura
Katalog výstavy v Galerii bratří Čapků. Praha: SČVU 1968. (zde foto z realizace - osazování horního dílu)