Dekorativní kovová plastika na průčelí nádraží ČD v Chebu
Josef Danda
Soubor
Železniční nádraží v Chebu
Časové údaje
1960 - 1962
Materál
kov, barva
Umístění
Cheb, železniční nádraží, Nám. Milady Horákové 2, hlavní průčelí
Souřadnice
12.379897, 50.074074
Popis
Chebské nádraží bylo zničeno během války. Projekt nového nádraží vznikal v letech 1956 - 1959. Stavba započala už v roce 1958 během dokončovacích pracích na projektu. Město Cheb s významnou historickou tradicí a proslulllsotí bylo těžce psotiženo vysídlením a následným dosídlením. Stavba nádaží se proto souvisela s celkovou rekonstrukcí a konsolidací města. Stát chtěl dodat novým částem mětsa odpovídající urbanistickcýh a architektonický výraz západní odpovídající bráně země.
Nádraží bylo řešeno i s přednádažním prostorem (park) a autobusovým nádražím, což odpovídalo koncepcím Josefa Dandy, který nádraží vždy pojímal jako komplexní dopravní terminál. Toto velkorysé řešení bylo umožněno díky náletu, který zničil nejen nádraží, ale celou okolní zástavbu, která dříve těsně přiléhala k budově. Dnes je však přednádražní prostor pociťován jako předimenzovaný, nicméně právě díky němu vyniká monumentální průčelí budovy včetně vyznění dekorativní plastiky.
"Neobvykle vysoký počet uměleckých děl vzešlých z výtvarné soutěže ČFVU, uspořádané u příležitosti patnáctého výraočí osvobození, jenom dokazuje význam, který investor této stavbě přičítal." Dalšími díly výzdoby jsou dekorativní plastika v atriu u mezinárodní čekárny (nikoliv v zahradě, jak uvádí K. Hájek, kde možná byla původně koncipována), barevná skleněná stěna s mírovou tematikou v proskleníém průčelí haly (Z. Holub), dvě mozaiky s kosmickými náměty v hale (J. Moravec). Dělící stěny galerie v prvním patře o délkách 16 a 22 metrů jsou vytvořeny ze skleněných panelů ohýbaného skla (B. Hejlek a J. Štibych). V dnes zdevastovaném mezinárodní čekárně je další mozaika od zatím neznámého autuora. V prostoru pošty se až do 90. let nacházela další plastika na téma "poštovní razítko" od Vladimíra Preclíka.
Literatura
Hájek, Karel: Architekt Josef Danda. Praha: ČVUT v Praze 2008, s. 88-96.