Pamětní deska Boženy Němcové s portrétním medailonem v Domažlicích
Materál
bronz, žulová deska
Umístění
Domažlice, náměstí Míru 120
Souřadnice
12.927909, 49.440307
Popis
Kozinův pomník otevřel Vosmíkovi v Domažlicích cestu k dalším zakázkám. 8. září 1895, tedy ještě před jeho dokončením, proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky věnované Boženě Němcové na domě, ve kterém v Domažlicích bydlela. Inicioval ji „vlastenecký dobročinný spolek paní a dívek" nazvaný jejím jménem. Myšlenka, která se objevila již při jeho založení roku 1886, dostala konkrétnější obrysy na podzim 1894.Tehdy se přiblížilo 50. výročí od jejího příchodu na Chodsko v roce 1845. To již bylo dávno zapomenuto, že soužití s domažlickými měšťany nebylo vůbec idylické. Němcové vadila zaostalost zdejšího prostředí, o níž psala do Havlíčkovy České včely. Když hned v prvních měsících pobytu v prosinci 1845 o místních uvedla, že jsou pověrčiví a nevzdělaní, došlo dokonce pod okny bytu ke srocení davu, který Němcovým vyhrožoval fyzickým násilím. Už v roce 1847 však byl její manžel opět přeložen, tentokrát do Všerub.
Spolek Vosmíka se vší pravděpodobností oslovil až poté, co po předčasně zesnulém Hoškovi začal pracovat na Kozinově pomníku, tedy nejdříve někdy v průběhu května 1895. Zareagoval ale velmi rychle a v průběhu června a července vytvořil portrét ve vysokém
reliéfu zasazený do vydutého medailonu. Podkladem mu byla poslední fotografie Boženy Němcové z doby kolem 1860, odkud převzal jak typ účesu, tak i detaily, jako je zavázaná stuha pod krkem. Na začátku srpna přinesl Posel od Čerchova zprávu, že Vosmíkův ateliér navštívila přítelkyně Němcové spisovatelka Žofie Podlipská, která byla věrnou podobou své přítelkyně dojata až k slzám.