Pomník Johanna Wolfganga Goetha v Chebu
Časové údaje
1887
Materál
červený pískovec, mramor
Umístění
Cheb, za hotelem Slávie, Svobody 32/75 (dříve Hotel Kronprinz Rudolf, objekt dnes neexistuje).
Popis
V roce 1873 nechal Ignaz Glaser vybudovat na dnešní třídě Svobody hotel zvaný Kronprinz Rudolf. Autor projektu Carl Haberzettl navrhl na pozemku za hotelem také zahradní pavilon se dvěma sály, orchestřištěm, výčepem, čítárnou a biliárem. Zámožného a kulturního hoteliéra oslovil Vinzenz Pröckl, městský stavitel, kronikář, správce městského archivu a muzea, s myšlenkou, vybudovat v zahradě hotelu také pomník věnovaný Johannu Wolfgangu Goethovi. Pozemek dříve náležel Goethovu chebskému příteli magistrátnímu radovi Sebastianu Grünerovi, a pomník tak měl být připomínkou básníkových pobytů v letech 1821-1823. U příležitosti 25. výročí svatby císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty byl 24. dubna c. k. generálním konsulem rytířem Josefem Grünerem za přítomnosti mnoha autorit města položen základní kámen. Do cínového válce byla vložena pergamenová listina s textem: „Listina, kterou její zhotovitelé předávají potomkům pro všechny budoucí časy a generace pomník vztyčený Ignazem Glaserem, jenž upomíná na velkého básníka Wolfganga Goetha, který na tomto místě rád prodléval. V Chebu v den stříbrného jubilea nejvznešenějšího císařského páru Františka Josefa I. a Alžběty 24. dubna 1879."
Pomník v podobě obelisku s reliéfem a nápisovou deskou navrhl chebský stavitel Ferdinand Herglotz, dobrý přítel Ignaze Glasera. Odhalení pomníku se stalo součástí programu 8. výjezdního zasedání Spolku pro dějiny Němců v Čechách. Květinami, girlandami a transparenty ozdobený hotel Kronprinz Rudolf uvítal hosty spolku již v předvečer slavnosti. Následujícího dne, tj. v neděli 1. června v 10 hodin dopoledne utvořili turnéři, dobrovolní hasiči a veteráni špalír, jímž prošli vzácní hosté v čele se starostou města Adolfem Tachezym a c. k. generálním konzulem rytířem Josefem Grünerem k pomníku. Úvodní řeč pronesl dr. Viktor Ruß z vídeňského Goethova spolku, který připomněl vztah básníka k rodině Grünerů a vyslovil přání, aby se tento velikán usídlil v srdcích Chebanů stejně jako Friedrich Schiller. Poté se hosté spolu se slavnostním průvodem odebrali do sálu Střelnice, kde bylo zahájeno zasedání spolku nesoucí se v duchu oslav stříbrné svatby panovnického páru.
Pomník setrval v zahradě hotelu až do šedesátých let 20. století, kdy došlo k jeho devastaci. Kamenný blok střední části se dnes nachází v zahradě Městské knihovny. Nápisovou desku, medailon s reliéfem a zbylé části pomníku stihl zřejmě neblahý osud četných drobných památek v Chebu po roce 1945.
Literatura
§Černý-Fišer 2013§§, s. 34